Soyuq aylarda bunu edənlər QRİP OLMUR - Çox sadədir
Qış aylarında soyuq havalarla birlikdə qrip və soyuqdəymə halları artmağa başlayır. İmmuniteti gücləndirmək və xəstəliklərdən qorunmaq üçün təbii vasitələrə üstünlük vermək vacibdir. Bu baxımdan, zəncəfil çayı ən effektiv vasitələrdən biri hesab olunur. Onun tərkibindəki güclü maddələr orqanizmi qorumaq və sağlamlığı dəstəkləmək üçün ideal seçimdir.
KONKRET.az xəbər verir ki, zəncəfil qədim dövrlərdən bəri tibbdə geniş istifadə olunan şəfalı bitkidir. Onun əsas faydaları aşağıdakılardır:
İmmuniteti gücləndirir – Zəncəfilin antibakterial və antiviral xüsusiyyətləri immun sistemini dəstəkləyərək qrip və soyuqdəymə kimi xəstəliklərin qarşısını alır.
Bədəndəki iltihabı azaldır – Zəncəfil tərkibində olan gingerol adlı maddə sayəsində iltihab əleyhinə təsir göstərir və boğaz ağrısını azaldır.
Bədən temperaturunu tənzimləyir – Zəncəfil çayı bədəni isti saxlayır və soyuqdəymə zamanı rahatlama təmin edir.
Həzm sistemini dəstəkləyir – Qrip və soyuqdəymə zamanı yaranan mədə narahatlıqlarını aradan qaldırmağa kömək edir.
Bəs zəncəfil çayı necə hazırlanır?
Zəncəfil çayını hazırlamaq olduqca sadədir. Bunun üçün təzə və ya qurudulmuş zəncəfildən istifadə edə bilərsiniz:
Bir stəkan suyu qaynadın. 1-2 dilim təzə zəncəfil və ya 1 çay qaşığı qurudulmuş zəncəfil əlavə edin. Çayı 5-10 dəqiqə dəmləyin. Dadını artırmaq üçün bir qaşıq bal və ya bir neçə damcı limon suyu əlavə edə bilərsiniz.
Zəncəfilin çoxlu faydaları olsa da, bəzi hallarda istifadə edilməməlidir. Mədə turşuluğu və ya reflü problemi olanlar, qan durulaşdırıcı dərman qəbul edən şəxslər, eyni zamanda hamilə qadınlar və ya əmizdirən analar istifadə etmədən əvvəl həkimlə məsləhətləşməlidir.
Qeyd edək ki, soyuq aylarda zəncəfil çayı içərək immunitetinizi gücləndirə və qrip riskini minimuma endirə bilərsiniz. Təbii vasitələrlə sağlamlığınızı qorumaq üçün zəncəfili qida rasionunuza əlavə etmək həm faydalı, həm də rahat seçimdir. Qripdən uzaq qalmaq istəyənlər üçün zəncəfil çayı mükəmməl bir həll yoludur.//Yenisabah